مدیرعامل کارگزاری مدبر آسیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز
دوشنبه 26 آذر 1397

مدیرعامل کارگزاری مدبر آسیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز

به گزارش بورس‌نیوز، باوجودآنکه در ماه‌های گذشته مرتباً از ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه و صدور کدهای معاملاتی صحبت می‌شد؛ ولی ارزش معاملات این روزها به‌شدت کاهش‌یافته و همه از کمبود نقدینگی در بازار سرمایه می‌نالند.

 

مهدی حیدرزاده مدیرعامل کارگزاری مدبر آسیا در گفت‌وگو بابورس‌نیوزدر این خصوص بیان کرد: به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از نقدینگی سرگردان که توسط اشخاص حقیقی در ماه‌های ابتدایی سال وارد بازار سرمایه شده بود و رشد چشمگیر شاخص کل بورس را رقم‌زده بود، از بازار خارج‌شده و منجر به کمبود نقدینگی و بی‌حالی این روزهای بازار شده است. این نقدینگی مترصد ورود به بازاری است که چشم‌انداز مثبت‌تری داشته باشد و شرایط هم فعلاً به‌گونه‌ای نیست که افق بازار سرمایه روشن باشد.

 

وی افزود: ورود مجدد نقدینگی به بازار سرمایه درگرو کاهش ریسک‌های سیستماتیک و تحقق اتفاقات مثبت در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور است.

 

این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به ضعف بورس در حفظ نقدینگی اظهار داشت: تهییج بازار به‌صورت حرفه‌ای انجام نمی‌شود و فرهنگ سهامداری ترویج داده نشده حتی عرضه‌های اولیه موجب شده بسیاری از افراد اقدام به دریافت کد معاملاتی کنند و بدون اینکه کوچک‌ترین آشنایی بافرهنگ سهامداری، وضعیت بازار سرمایه و نقاط ضعف و قوت شرکت‌ها و تحلیل صورت‌های مالی داشته باشند؛ اقدام به خریدوفروش سهام کنند. درحالی‌که چنین روشی در دنیا مرسوم نیست و افراد کم‌تجربه باید از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

 

وی تأکید کرد: اگر نقدینگی سرگردان به شکل هیجانی وارد بازار نمی‌شد، نه در آن مقطع رشد هیجانی و شتاب‌زده در بازار ایجاد می‌شد و نه اینک نقدینگی از بازار خارج می‌شد. قطعاً اگر نقدینگی سرگردان از مسیر صحیح وارد بازار سرمایه می‌شد هم سهم‌ها قیمت منطقی‌تری داشتند و هم جریان نقدینگی در بازار ماندگار می‌شد. وضعیت امروز بازار سرمایه نتیجه عدم حساسیت مسئولان سازمان به صدور کدهای آنلاین بدون پشتوانه اطلاعاتی و تخصصی و نیز ضعف صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فرهنگ‌سازی است.

 

مدیرعامل کارگزاری مدبر آسیا در خاتمه در معرفی گزینه‌های برتر سرمایه‌گذاری گفت: در شرایط فعلی که وضعیت سودآوری شرکت‌های بورسی قابل پیش‌بینی و اتکا نیست و چشم‌انداز اقتصاد کلان مبهم است، سرمایه‌گذاری در بازار بدهی و خرید اوراق گزینه منطقی‌تری خواهد بود.

پیام شما

ایمیل

نام خانوادگی

نام

پیام