قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه 13 آذر 98/ واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسانات بازار ارز
چهارشنبه 13 آذر 1398

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه 13 آذر 98/ واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسانات بازار ارز

واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسانات بازار ارز

عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی اظهار داشت: طی دو هفته اخیر به دلایلی که همگان برآن واقف هستند، انتظارات غیرواقعی در بازار ارز ایجاد شد و عمدتا در برخی فضاهای دلالی و سفته‌بازی به آن دامن زده شد. اما با اطلاعاتی که از این توانایی‌ها، امکانات و ذخائر ارزی کشور و ارز صادراتی دارم این روند نمی‌تواند واقعی و پایدار باشد، چراکه تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی اتفاق نیفتاده است.
 

بازار ارز در پنجمین روز هفته شاهد ادامه نوسان شاخص ارزی در میانه کانال 12 هزار تومانی می باشد. روندی کاهشی که در چند روز اخیر با افزایش عرضه از سوی بازارساز رقم خورده است. در این میان همتی معتقد است تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی اتفاق نیفتاده است.

در معاملات امروز چهارشنبه سیزدهم آذرماه 98، شاهد ثبات نسبی در نرخ گذاری ارز هستیم. به گونه ای که در صرافی های مجاز و بانکی سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 12550 تومان از مردم خریداری شده و به قیمت 12700 تومان به متقاضی دریافت ارز فروخته می شود که نسبت به روز گذشته، گران تر شده است.

همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ 13800 تومان از مردم خریداری شده و به قیمت 13950 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود.

این در حالی است دلار در بازار آزاد به رقم 12850 تومان رسیده است.

برخی معتقدند در روزهای اخیر افزایش عرضه ارز توسط بازارساز باعث عقب نشینی نوسان گیران از معاملات ارزی شده است و در نتیجه کاهش و ثبات نسبی قیمت ها را شاهد خواهیم بود. هرچند گروهی دیگر باور دارند که در شرایط کنونی، همچنان تقاضای فصلی به دور از رفتار هیجانی وارد بازار خواهد شد و روند صعودی نرخ گذاری را رقم خواهد زد.

حسین سلاح ورزی، نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی در مورد پیش بینی خود پیرامون نرخ دلار تا پایان سال گفت: به نظر می‌رسد، قیمت در کانال ۱۲ هزار تومان نماند و با ورود تقاضای احتیاطی تا آخر سال کانال قیمتی دلار تغییر پیدا کند.

پیام شما

ایمیل

نام خانوادگی

نام

پیام